XXIX MIĘDZYNARODOWY FESTIEWAL „MAJ Z MUZYKĄ DAWNĄ”

Program festiwalu

26 września 2020, sobota, godz. 19:00
Stary Ratusz, Wrocław

Koncert Marka Pasiecznego i Jerzego Żaka – „Podróż poprzez wieki”

PROGRAM:
Silvius Leopold WEISS (1687 – 1750)
Suita g-moll, SW51 (lutnia solo)
Allemanda, Courante, Bourrée, Polonoise, Presto

Silvius Leopold WEISS (rekonstrukcja J. Żak) PREMIERA
Sonata/Concerto B-dur, SW56 (lutnia / gitara)
Adagio, Allegro, Grave, Allegro

Diomedes CATO (1570- ca. 1660) (transkr. M. Pasieczny) (gitara solo) PREMIERA
Preludium, Fantazja

Marek PASIECZNY (gitara solo)
Wariacje ‘Cai Cha Feng’ (Taiwan)
Pre-wariacja / Temat / War. I – IV / Temat (Reminiscencja)

Marek PASIECZNY (*1980) (gitara solo)
Wariacje ‘Neo’ (to John Towner Williams)
Fanfary / Temat / War. I – V / Finał

Marek PASIECZNY
Impresje Polskie (2020) (wersja na lutnię i gitarę) PREMIERA
Umarł Maciek, umarł,  Jadą goście, jadą,  Czerwone jabłuszko,  W moim ogródeczku, Hej, od Krakowa jadę,  Gaik, Cichy zapada zmrok

Marek Pasieczny – dr hab. (mgr, PGDip Perf., PGDip Comp., Mmus Perf., Mmus Comp.,  Ph.D) kompozytor, gitarzysta.

WSTĘP WOLNY

27 września 2020, niedziela, godz. 16:00
Klub Muzyki i Literatury, Wrocław

Marek Dyżewski – wykład muzykologiczny „Wielka katecheza w motecie J. S.Bacha”

WSTĘP WOLNY

27 września 2020, niedziela, godz. 19:00
Stary Ratusz, Wrocław

Ryszard Dembiński i zespół Rocal Fuza – „Muzyczna pielgrzymka w czasie epidemii” – koncert oraz pokaz instrumentów dawnych.

  1. Modlitwa za Rzecz Pospolitą naszą i za Króla – Anonim 1559
  2. Conradus – anonim XVI w. (tab. org. Jana z Lublina)
  3. Psalm 1 – Mikołaj Gomółka
  4. La Polonoise – Marin Marais
  5. Pues qe tu, Reyna del cielo – Juan de Encina
  6. Rondeau Galliard – Roland Marais
  7. Greensleves – anonim XVI w.
  8. Les Folies d’Espagne – Marin Marais
  9. Down by the Sally Gardens – utw. tradycyjny
  10. Petit Rondeau. Le Mareuil – Marin Marais

SKŁAD ZESPOŁU:
Beata Kremer – śpiew, bęben
Radosław Dembiński – viola da gamba, flety proste
Szczepan Dembiński – wiolonczela barokowa
Ryszard Dominik Dembiński – gitterna, flet prosty

WSTĘP WOLNY

28 września 2020, poniedziałek, godz. 19:00
Stary Klasztor, Wrocław,

Słowiańska muzyka grana na instrumentach z epoki.
PERCIVAL

PROGRAM:

  1. SARGON – muzyka: Mikołaj Rybacki; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  2. LAZARE – pieśń bułgarska, swadziebna; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  3. KOSY ROSY – pieśń z lubelskiego, oczepinowa;
  4. PRIMORKINJA – pieśń czarnogórska;
  5. PADA DESZCZYK – pieśń polska z Podlasia;
  6. MAŘENO KRASNA – tekst: tradycyjny (Czechy / Słowacja), muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska;
  7. JARILO – pieśń rosyjska, wiosenna;
  8. KON’ – pieśń rosyjska, swadziebna;
  9. CZIORNA GALOCZKA – pieśń rosyjska, wiosenna;
  10. KARANFILČE – pieśń serbska;
  11. GUSTA MI MAGLA – pieśń serbska z Kosowa; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  12. OJ DIDO – tekst: Julian Tuwim; muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  13. JOMSBORG – muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  14. CHMIELU – pieśń polska, oczepinowa;
  15. TAM POD BOREM – pieśń huculska;
  16. O MÓJ WIANKU LAWENDOWY – pieśń polska, oczepinowa;
  17. WELE WETKA – pieśń kaszubska;
  18. THE STORY YOU WON’T BELIEVE – muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  19. MARZANECKA – tekst: tradycyjny (Śląsk Opolski); muzyka; Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska;
  20. MATRIOSZKA – pieśń rosyjska;
  21. KOLOVODIO – pieśń czarnogórska;
  22. JARE – tekst: Howard Pyle (tłumaczenie: Jerzy Krzysztoń); muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska;
  23. KOULELO SE, KOULELO – pieśń czeska;
  24. TOMU KOSA – pieśń łemkowska;
  25. KRACZE VORON – tekst: Katarzyna Bromirska, muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska;

SKŁAD ZESPOŁU:
Katarzyna Bromirska – lira bizantyjska, wiolonczela, sopiłka, śpiew
Christina Bogdanova – davul, bodhran, śpiew
Joanna Lacher – bodhran, śpiew
Mikołaj Rybacki – lutnie długoszyjkowe, davul, bodhran, darabuka, śpiew, tamburyn, instrumenty perkusyjne

Bilety w cenie: 15 zł – przedsprzedaż, 20 zł – w dniu koncertu.
Bilety dostępne na: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, goingapp.pl, www.kupbilecik.pl, www.biletyna.pl

29 września 2020, wtorek, godz. 18:00
Oratorium Marianum, Uniwersytet Wrocławski

Zespół tańca dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego z towarzyszeniem zespołu muzyki dawnej Radosława Dembińskiego

KAPELA SARMACKA – SPEKTAKL INSTRUMENTALNO – TANECZNY „ARCADIE POLONAISE”

PROGRAM:
1. Polonaise   B. Bronikowski (1700-1772) ar.: P. Bąk, R. Dembiński
2. Sonata A – dur für Viola da Gamba und B. c  Ch. Podbielski (1683-1753)
– andante
– vivace
– largo
– tempo di minuetto
3. Polonaise BWV Anh. 128 J. S. Bach (1685-1750) ar. R. Dembiński
4. Sonata G – dur für Viola da Gamba und B. c  Ch. W. Podbielski (1741-1792)
– andante
– allegro non molto
– presto e scherzando
5. Air Polonois z opery Les Indes Galantes  J. Ph. Rameau (1683-1764) ar. R. Dembiński
6. Concerto Polonais TWV 43:G7 G. Ph. Telemann (1681-1767) ar. R. Dembiński
– dolce
– allegro
– largo
– allegro
7.La polonaise z Deuxième Live de Pièces de Viole Marin Marais (1657 – 1728)
8. Polonaise z Der getreue Musik-Meister G. Ph. Telemann (1681-1767) ar. A. Höger, R. Dembiński

SKŁAD ZESPOŁU:
Radosław Dembiński – kierownictwo artystyczne, aranżacje muzyczne, viola da gamba
Szczepan Dembiński – wiolonczela barokowa
Olga Szęszoł – flety proste
Adam Rorat – wirginał
Anna Gościniak – reżyseria, choreografia, scenografia, kostiumy, taniec
Katarzyna Koźma – taniec
Maria Frańczak – taniec
Krzysztof Skowron – taniec

WSTĘP WOLNY

29 września 2020, wtorek, godz. 20:00
Kościół św. Krzysztofa Wrocław

Joanna Klisowska – sopran
Małgorzata Klisowska – flet traverso
Enrique Gomez-Cabrero Fernandez – skrzypce barokowe
Jerzy Żak – lutnia barokowa
Julia Karpeta – viola da gamba

PROGRAM:
Georg Philipp TELEMANN (1681 – 1767)
Kantata «Ew’ge Quelle, milder Strom», TWV 1:546
4. niedziela po Wielkanocy (Cantate) / na głos, flet & continuo
[Andante] / Recitativ–Arioso–Recitativ / Vivace

Silvius Leopold WEISS (ur. w Grodkowie 1687 – 1750)
Sonata a 3 F-dur, SW 53 (rekonstrukcja J. Żak)
na skrzypce, lutnię obligato & basso
Largo / Allegro / Largo / Allegro

Georg Philipp TELEMANN
Kantata «Zerknirsche du mein blo?des Herze», TWV 1:1727b
3. niedziela po Trójcy Świętej / na głos, flet, skrzypce & continuo
Largo / Recitativ / [Vivace]

Georg GEBEL mł. (ur. w Brzegu 1709 – 1753)
Triosonata D-dur, na flet, skrzypce & continuo
Adagio / Allegro / Presto

Georg Philipp TELEMANN
Kantata «Ach Gott! Wie beugt…», TWV 1:15°
21. niedziela po Trójcy Świętej / na głos, flet, skrzypce & continuo
Largo / Recitativ / Vivace

WSTĘP WOLNY

2 Października  2020 piątek,  godz. 19:00
Stary Ratusz, Wrocław

PIEŚNI WOLNYCH WANDEJCZYKÓW – pomiędzy polem bitwy a romantycznym salonem”

Premierowy program Jacka Kowalskiego i Klub Świętego Ludwika pod kierunkiem Tomasza Dobrzańskiego

Jacek Kowalski: koncepcja, przekłady pieśni, śpiew
Tomasz Dobrzański: opracowanie muzyczne i prowadzenie muzyczne

Instrumentacja (7 muzyków)

– fortepian stołowy
– skrzypce
– wiolonczela
– gitara romantyczna 1
– gitara romantyczna 2
– klarnet romantyczny
– perkusja

WSTĘP WOLNY

4 października 2020, niedziela, godz. 19.00
Stary Ratusz, Wrocław

Wenecja  i melancholia

Luca Giardini – skrzypce
Joanna Klisowska – Sopran
Zespół Sezione Aurea

PROGRAM:
Giuseppe Torelli (1658-1709) Sonata in re minore
Giovanni Bononcini: Sonata Settima a tre in sol minore op. VII (da “primi frutti del giardino musicale” Venezia 1666)
Antonio Caldara
1670-1736  Kantata “Vi perdei o luci belle”
AnonimoFollia-Venezia, prima parte del XVIII secolo (dall’ archivio Correr). Per violino solo e basso continuo
Giovanni Battista Bassani (1647 lub 1657 –1716) –  Sonata in Re maggiore. Per 2 violini e basso continuo
Antonio Vivaldi (1678-1741)Kantata “Perché son molli prati e colli „RV 681

 

WSTĘP WOLNY

KONCERTY TOWARZYSZĄCE

3 października 2020 (sobota), godz. 20.00
Zamek na Skale w Trzebieszowicach

„Motivo Italiano – muzyka włoskiego baroku”
Trio barokowe

SKŁAD ZESPOŁU:
Jarosław Kitala – baryton
Hanna Balcerzak – klawesyn
Anna Wiktoria Swoboda – teorba, gitara barokowa

PROGRAM:
Emilio de’ Cavalieri –  Il tempo fugge  z op./or. „Rappresentazione di Anima et di Corpo”
Claudio Monteverdi –Prologo – Mortal cosa son io
–  Superbo è l’huom   z op. “Il ritorno d’Ulisse in Patria”
Claudio Monteverdi – Laudate Dominum  ze zbioru “ Selva Morale e Spirituale”
Scarlatti – Sonata d-moll (L 413)
Domenico Scarlatti – Sonata A-dur (L 495)
Domenico Scarlatti –  Fuga g-moll   “ Kocia fuga” (L499)
Domenico Scarlatti – Sonata d-moll – Toccata (L 422)
Piccinini (1566–1638) – Chiaccona in partite variate
Giulio Caccini –  Amarilli mia Bella ze zbioru „Le nuove musiche”
Giulio Caccini- Tu ch’hai le penne, Amore ze zbioru „Le nuove musiche”
Andrea Falconieri – Bella porta di rubini
Andrea Falconieri –Occhietti amatiGiacomo Carissimi – Vittoria, Vittoria mio core

WSTĘP WOLNY

4 października 2020 (niedziela), godz. 17.00
Pałac Pakoszów, ul. Zamkowa 3, Piechowice

„Motivo Italiano – muzyka włoskiego baroku”
Trio barokowe
Program i wykonawcy j.w.

WSTĘP WOLNY

8 października 2020 (czwartek), godz. 18.00
Kłodzki Ośrodek Kultury

Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”
Zespół “The 5th  season”

SKŁAD ZESPOŁU:
Janusz Nykiel – skrzypce
Jacek Szreniawa – gitary
Łukasz Perek – instrumenty klawiszowe
Jakub Olejnik – kontrabas/gitara basowa
Zbigniew Lewandowski – perkusja/instrumenty perkusyjne

PROGRAM:
Wiosna – 1 allegro 2 largo 3 allegro
Lato – 1 allegro non molto 2 adagio 3 presto
Jesień – 1 allegro 2 adagio molto 3 allegro
Zima – 1 allegro non molto 2 largo 3 allegro

WSTĘP WOLNY

9 października 2020 (piątek), godz. 19.30
Kudowa Zdrój kościół Miłosierdzia Bożego, ul. Słoneczna 16a

„Muzyczna pielgrzymka w czasie epidemii”
Zespół Muzyki Dawnej „Rocal Fuza”

SKŁAD ZESPOŁU:
Beata Kremer – śpiew, bęben
Radosław Dembiński – viola da gamba, flety proste
Szczepan Dembiński – wiolonczela barokowa

PROGRAM:

  1. Modlitwa za Rzecz Pospolitą naszą i za Króla – Anonim 1559
  2. Conradus – anonim XVI w. (tab. org. Jana z Lublina)
  3. Psalm 1 – Mikołaj Gomółka
  4. La Polonoise – Marin Marais
  5. Pues qe tu, Reyna del cielo – Juan de Encina
  6. Rondeau Galliard – Roland Marais
  7. Greensleves – anonim XVI w.
  8. Les Folies d’Espagne – Marin Marais
  9. Down by the Sally Gardens – utw. tradycyjny
  10. Petit Rondeau. Le Mareuil – Marin Maras

WSTĘP WOLNY

10 października 2020 (sobota), godz. 20.00
Zamek na Skale w Trzebieszowicach

Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”
Zespół “The 5th  season”

Program i wykonawcy j.w.

WSTĘP WOLNY

11 października 2020 (niedziela), godz. 12.00
Trzebieszowice, kościół św. Andrzeja Apostoła

Trzebieszowice, kościół św. Andrzeja Apostoła
„Muzyczna pielgrzymka w czasie epidemii”
Zespół Muzyki Dawnej „Rocal Fuza”

Program i wykonawcy j.w.

WSTĘP WOLNY

11 października 2020 (niedziela), godz. 19.00
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach

„Muzyczna pielgrzymka w czasie epidemii”
Zespół Muzyki Dawnej „Rocal Fuza”

Program i wykonawcy j.w.

WSTĘP WOLNY

 

Tegoroczna edycja Festiwalu jest: WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW GMINY WROCŁAW
LOGO Wroclaw_miasto_spotkan-2
www.wroclaw.pl
PARTNER FESTIWALU
PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDACJI ARP
PROJEKT SFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDACJI PZU